Reddingsbrigade Nederland

Vrijwilligers reddingsbrigades krijgen enthousiaste reacties op Zwemtour

Scholieren, docenten en organisatoren tonen zich enthousiast over de bijdrage van Reddingsbrigade Nederland aan het initiatief Heel Brabant Zwemt. Hiervoor verzorgden vrijwilligers van de Bossche Reddingsbrigade en de Eindhovense Reddingsbrigade, tijdens de Zwemtour (eind juni/begin juli), korte presentaties op basisscholen in Den Bosch en Eindhoven.

Heel Brabant Zwemt is een initiatief van BrabantSport, de gemeente ’s-Hertogenbosch en de gemeente Eindhoven. Het vervolg op een succesvolle pilot die in Eindhoven startte in het kader van de Swimming World Cup 2017. Met ondersteuner Reddingsbrigade Nederland werd vlak voor de zomervakantie het belang van leren zwemmen en van zwemvaardigheid duidelijk gemaakt richting de jeugd. De minilessen van de Zwemtour bleken zeer geschikt om kinderen uit de bovenbouw alles over veilig zwemmen bij te brengen. Hieraan werd invulling gegeven door Reddingsbrigade Nederland, lokale reddingsbrigades en samenwerkingspartner More2Win.

Vrijwilligers BRB tijdens Zwemtour
Vrijwilligers
Joost van Kempen van de Bossche Reddingsbrigade stelt vast: ,,Alle betrokkenen zijn zeer enthousiast over het resultaat; gemeente, scholen, onze vrijwilligers.'' Een van die vrijwilligers was Nienke Jansen, die samen met Marleen van Uden in ’s-Hertogenbosch voor de klas stond. Zij geeft aan: ,,De kinderen en de docente waren zeer enthousiast over de presentatie en de uitleg die we gaven. Het was een hele positieve ervaring, mede door de duidelijke instructies en de PowerPoint. Je bemerkte vooral de interesse, doordat alle kinderen aandachtig luisterden. Ook stelden ze leuke vragen en waren ze benieuwd naar wat de Reddingsbrigade allemaal doet. Sommige kinderen vertelden ook over eigen ervaringen en wat ze al wisten van de Reddingsbrigade. Ze stelden niet echt vragen over de materialen die we meehadden, maar ze vonden het wel heel leuk om te horen wat we er mee doen en waarvoor we het gebruiken.''

Vrijwilliger ERB tijdens ZwemtourVan de Eindhovense Reddingsbrigade waren Loek Gommers, Judith de Greeef en Jos de Greef betrokken. ,,We hebben in Eindhoven op tien scholen de minilessen gegeven'', vertelt Jos de Greef. ,,We werden geassisteerd door Rik Jansen van More2win. Die samenwerking was heel leuk en praktisch. We kwamen beiden binnen met de nodige spullen. De minilessen mochten vijftien minuten duren en dat was erg kort. Het liep meestal wel wat uit. De doelstellingen waren ook uitgebreid; naast interesse wekken voor lifesaving ging het om veiligheid in open water en een oproep voor kinderen die nog geen zwemles hebben gevolgd om zich aan te melden. Het startfilmpje van minder dan een minuut was een leuke binnenkomer. Als ik na het bekijken vroeg wat ze gezien hadden dan viel mij op dat vrijwel nooit de wedstrijdbeelden genoemd werden. Men zag reddingsacties, maar dat lifesaving ook een sport is; dat werd niet herkend.''

Vragen
,,Soms werden groepen gecombineerd en dan had ik wat meer tijd. Dat leidde tot een korte demo van een werpzak of vertellen over hoe je een maatje kunt helpen door hem aan je schouders te laten hangen. Er was veel enthousiasme bij de kinderen; ze vonden het leuk als we binnenkwamen en er werden volop vragen gesteld. De flyers, die we achteraf konden geven, waren aantrekkelijk en duidelijk. Ook de leerkrachten reageerden positief. Wat het onze club oplevert, weet ik niet. Ik verwacht niet dat het direct leden regent, maar de naamsbekendheid is gegroeid. De doelstelling voor veilig gedrag op buitenwater is wel binnengekomen, denk ik. En kinderen die niet konden zwemmen, waren best bereid om achteraf bij Rik een presentje en een flyer op te halen. We benaderden die kinderen op een positieve manier: wie heeft nog geen zwemles kunnen volgen? En nu maar hopen dat ze zich aanmelden en dat ze alsnog zwemles gaan volgen.''

Zwemongelukken
Over het lespakket met daarin de belangrijkste informatie bericht BrabantSport: ,,Hierdoor zijn ruim 2.000 kinderen beter voorbereid op de zomerperiode, waarin traditioneel gezien de meeste zwemongelukken gebeuren. Jaarlijks verlaten namelijk nog 10.000 tot 15.000 kinderen in ons land de basisschool zonder zwemdiploma. Vaak zijn dit kinderen die vanwege een culturele of sociale achtergrond niet bekend zijn met de Nederlandse zwemlessen, of waarvan de ouders zich de lessen niet kunnen veroorloven. Buiten het reële gevaar dat dit met zich meebrengt, zorgt het ook vaak voor sociale uitsluiting omdat deze kinderen niet mee kunnen doen aan bijvoorbeeld schoolkampen of kinderfeestjes.’’

Vangnetregeling
Eventmanager Rik Jansen van More2Win, in beide gemeenten gevestigd, liet voorafgaand weten: ,,Het eerste doel van de Zwemtour is om kinderen in de bovenbouw op een leuke manier alles te leren over veilig zwemmen en het werk van de reddingsbrigade. Daarnaast willen we deze rondgang gebruiken om erachter te komen wie van de kinderen nog geen zwemdiploma hebben. Deze kinderen komen via een vangnetregeling eventueel in aanmerking voor gratis zwemlessen. We begrijpen dat scholen, mede vanwege de nieuwe Privacywet, niet zomaar hun gegevens kunnen verstrekken.'' Daarop werd wat bedacht: een verwijzing naar een digitaal inschrijfformulier, in te vullen door ouders en verzorgers. ,,Ze dienen daarbij toestemming te geven dat More2Win contact met hen opneemt voor zwemlessen. Het zou fijn zijn wanneer de school hierop kan attenderen, via bijvoorbeeld bestaande groepsapps met ouders.''

Meer informatie

Kijk snel op de pagina contact.

Nieuwsbrief

Ontvang nieuws en aanbiedingen per e-mail.

* verplicht veld